Menu Zamknij

William Blanchard

Pułkownik William „Butch” Blanchard był, według wielu książek o Roswell, kluczową postacią stojącą za kulisami odzyskania dysku z Roswell i tworzenia teorii spiskowej mającej na celu ukrycie tego faktu, która według wielu nadal istnieje.

Jako absolwent West Point, Blanchard szybko awansował w czasie II wojny światowej i do 1947 roku był uważany za wschodzącą gwiazdę Sił Powietrznych. Do 1966 roku doszedł do rangi czterogwiazdkowego generała, był Wice Szefem Sztabu i „pewniakiem” do Połączonych Szefów Sztabów. Niestety, zmarł na masowy atak serca w Pentagonie, co przedwcześnie zakończyło jego błyskotliwą karierę.

Pomimo swoich osiągnięć w Siłach Powietrznych, Blanchard jest dzisiaj najlepiej znany jako Dowódca 509. Skrzydła Bombowego i Bazy Sił Powietrznych Armii w Roswell podczas Incydentu w Roswell.

Incydent w Roswell stał się publicznie znany, gdy teraz słynne Oświadczenie Prasowe zostało wysłane przez Oficera Informacji Publicznej RAAFB, porucznika Waltera Hauta, 8 lipca 1947 roku. Wielu badaczy UFO wierzy, że płk. Blanchard otrzymał rozkaz od Pentagonu wydania informacji prasowej jako części starannie zaplanowanego planu mającego na celu ukrycie odzyskania prawdziwego statku kosmicznego obcych i jego załogi.

Wiadomość o „schwytanym Latającym Dysku” skłoniła wielu reporterów do próby kontaktu z płk. Blanchardem w celu uzyskania komentarza, ale wszystko, co otrzymali z jego biura po południu 8 lipca, to informacja, że „nie ma dostępnych dalszych szczegółów”.

Do późnego popołudnia 8 lipca, dzwoniący do biura płk. Blancharda byli informowani, że „wyjechał na urlop”!! Zwolennicy teorii spiskowej Roswell długo twierdzili, że ten urlop był tylko sztuczką, aby wycofać Blancharda z centrum uwagi, podczas gdy dowodził on wysiłkami mającymi na celu zakończenie działań odzyskowych i wysłanie szczątków oraz ciał do bardziej zabezpieczonych obszarów.

Twierdzenie to opiera się na domysłach i komentarzach niektórych (ale nie wszystkich!) świadków przesłuchanych przez badaczy.

Więc gdzie był płk Blanchard w pierwszych dwóch tygodniach lipca 1947 roku?

Badacze przez ostatnie 20 lat przeszukiwali niezliczone dokumenty FOIA, gazety i historie jednostek w poszukiwaniu „dymiącego pistoletu”, który udowodniłby ich twierdzenia.

W odniesieniu do miejsca pobytu płk. Blancharda, ich wysiłki ujawniły kilka interesujących informacji:

Istnieją solidne dowody na to, że płk Blanchard i jego żona byli na wakacjach przez nieco ponad dwa tygodnie, zaczynając od 9 lipca 1947 roku!

Spójrzmy na zgromadzone do tej pory dowody:

  • W Porannym Raporcie Bazy Sił Powietrznych Armii w Roswell z 8 lipca 1947 roku znajdujemy, że płk Jennings, który był drugim w kolejności dowódcą 509., oficjalnie przejął dowództwo nad 509. i bazą Roswell AAFB. Jest to standardowa procedura na bazie wojskowej, gdy Dowódca Opuszcza bazę na dłuższy okres czasu.

  • Następnie mamy treść telegramu z dnia 9 lipca 1947 roku informującego Dowódcę Generalnego Sił Powietrznych Armii USA, że Blanchard miał spotkanie z Gubernatorem Nowego Meksyku 9 lipca, aby poprosić go o ogłoszenie Dnia Sił Powietrznych w Nowym Meksyku.

  • Potem był ten artykuł AP w wydaniu Albuquerque Journal z 10 lipca, datowany Roswell, NM, 9 lipca:

„William Blanchard, dowódca Bazy Sił Powietrznych Armii w Roswell, wyjechał stąd dzisiaj na trzytygodniowe wakacje do Santa Fe i Kolorado.”

Ponadto, według wydania Albuquerque Journal z 9 lipca, Gubernator i Pani Mabry mieli wyjechać 9 lipca na tygodniową podróż samochodem, aby uczestniczyć w konferencji gubernatorów w Salt Lake City. Więc najwyraźniej Blanchard pojechał do Santa Fe i miał się spotkać z Mabrym przed jego wyjazdem do Salt Lake City, ale Mabry nie podpisał proklamacji Dnia Sił Powietrznych, ponieważ nie miał czasu lub nie mogli się spotkać na sesję zdjęciową.

  • W wydaniu Atomic Blast (gazeta bazy RAAF) z 15 lipca jest taka wiadomość:

P.o. Gubernator Montoya dziś (14 lipca) ogłosił 1 sierpnia Dniem Sił Powietrznych na cześć 40. rocznicy Sił Powietrznych Armii oraz tydzień od 21 do 27 lipca jako Tydzień Lotnictwa Nowego Meksyku…

Płk William H. Blanchard, dowódca Bazy Sił Powietrznych Armii w Roswell, oraz Oliver LaFarge, autor z Santa Fe, który był z Transportem Armii podczas ostatniej wojny i który teraz reprezentuje Stowarzyszenie Sił Powietrznych, narodową organizację byłych żołnierzy sił powietrznych, która stara się zorganizować „skrzydło” w Nowym Meksyku, byli obecni.

  • Wydanie Atomic Blast z 18 lipca opublikowało tekst telegramu wysłanego przez Blancharda z gratulacjami za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Grupy Ósmej Siły Powietrznej. Konkurs zakończył się 11 lipca, więc telegram musiał zostać wysłany między tym dniem a dniem, w którym gazeta bazy została wysłana do druku przed 18.

  • Na pierwszej stronie wydania The Atomic Blast z 25 lipca 1947 roku znalazło się zdjęcie p.o. Gubernatora Montoyi podpisującego proklamację Dnia Sił Powietrznych, z Lafarge’em i Blanchardem świadkującymi temu podpisowi.

Więc Blanchard wydaje się być w Santa Fe 9 lipca i był tam 14 lipca, i prawdopodobnie był tam we wszystkie dni pomiędzy. Telegram prawdopodobnie został wysłany z Albuquerque do Roswell, ponieważ 11 lipca konkurs się zakończył, a Blanchard chciałby znać wynik tej ważnej dla jego grupy imprezy.

Wreszcie, w wywiadzie nagranym na wideo z Hautem przeprowadzonym przez Freda Whitinga dla Fundacji Badań nad UFO w lipcu 1990, Whiting zapytał Hauta, czy pamięta, że Blanchard kiedykolwiek wspominał o sprawie „latającego spodka” po oficjalnym ustaleniu linii balonu pogodowego.

Haut odpowiedział, że tak, na spotkaniu personelu tydzień lub dwa później. Przypomniał sobie, jak Blanchard rozpoczął spotkanie od komentarza mniej więcej takiego:

„No cóż, na pewno strzeliliśmy sobie w stopę z tym fiaskiem balonu. To była po prostu rzecz z projektu w Alamogordo, a niektórzy z chłopaków byli później także u nas na bazie. Tak czy inaczej, to już za nami.”