Menu Zamknij

Walter Haut

Walter Haut był oficerem sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, który odegrał kluczową rolę w wydarzeniach związanych z tzw. katastrofą UFO w Roswell w 1947 roku. To właśnie Haut, jako oficer prasowy bazy wojskowej w Roswell w stanie Nowy Meksyk, wydał słynny komunikat prasowy, w którym ogłoszono odnalezienie „latającego dysku”.

W wywiadzie nagranym na wideo w lipcu 1990 roku z Hautem, przeprowadzonym przez Freda Whitinga dla Funduszu Badań nad UFO, Whiting zapytał Hauta, czy pamięta, by płk. Blanchard kiedykolwiek wspomniał o sprawie „latającego spodka” po oficjalnym ustaleniu, że był to balon pogodowy.

Haut odpowiedział, że tak, na spotkaniu personelu tydzień lub dwa później. Przypomniał sobie, jak Blanchard rozpoczął spotkanie od komentarza mniej więcej takiego: „No cóż, na pewno strzeliliśmy sobie w stopę z tym fiaskiem balonu. To była po prostu rzecz z projektu w Alamogordo, a niektórzy z chłopaków byli później także u nas na bazie. Tak czy inaczej, to już za nami.”

(To było na kilka lat przed tym, jak ufologowie i Siły Powietrzne znaleźli wyjaśnienie w Projekcie MOGUL. Więc mamy tutaj Hauta mówiącego to przed tym, jak było wiadomo, że był to balon projektu NYU z Alamogordo!)

W wydaniu z sierpnia/września 1992 roku magazynu Air & Space/Smithsonian, Frank Kuznik napisał:
„Przed moją podróżą do Wright-Patterson, odnalazłem Waltera Hauta, emerytowanego oficera informacji publicznej bazy, który napisał niesławny komunikat prasowy, i zapytałem go, czy kiedykolwiek faktycznie widział wrak. 'Nie, i czuję się jak idiota za każdym razem, gdy ktoś mnie o to pyta,’ powiedział z żalem. 'Dostałem telefon od dowódcy bazy, który w zasadzie dyktował mi, co miało być w komunikacie prasowym.’ „

Ale teraz porównaj to oświadczenie z Roswell Daily News z 8 lipca 1947 roku, które nie zgadza się co do tego, kto ujawnił informacje:

„Według informacji udostępnionych przez departament, na autoryzacji mjr. J.A. Marcela, oficera wywiadu, dysk został odzyskany na ranczu w okolicy Roswell, po tym jak niezidentyfikowany farmer powiadomił szeryfa Geo. Wilcoxa tutaj, że znalazł urządzenie na swojej posesji.”

Następnie mamy to oświadczenie pod przysięgą z 1993 roku podpisane przez Hauta dla Międzynarodowego Muzeum UFO:

OŚWIADCZENIE POD PRZYSIĘGĄ

 • Nazywam się Walter Haut.
 • Mój adres to: [——-ZACENZUROWANO——-]
 • Jestem na emeryturze.
 • W lipcu 1947 roku byłem stacjonowany na bazie Sił Powietrznych Armii w Roswell, pełniąc funkcję oficera informacji publicznej bazy. Około 9:30 rano 8 lipca otrzymałem telefon od płk. Williama Blancharda, dowódcy bazy, który powiedział, że ma w swoim posiadaniu latający spodek lub jego części. Powiedział, że pochodzi to z rancza na północny zachód od Roswell i że oficer wywiadu bazy, major Jesse Marcel, miał przetransportować materiał do Fort Worth.
 • Płk. Blanchard kazał mi napisać komunikat prasowy o operacji i dostarczyć go do obu gazet i dwóch stacji radiowych w Roswell. Chciał, aby lokalne media miały pierwszeństwo w publikacji tej historii. Najpierw poszedłem do KGFL, potem do KSWS, następnie do Daily Record i w końcu do Morning Dispatch.
 • Następnego dnia przeczytałem w gazecie, że generał Roger Ramey w Fort Worth powiedział, że obiekt to balon pogodowy.
 • Wierzę, że płk. Blanchard widział materiał, ponieważ brzmiał pewnie co do tego, czym był materiał. Nie ma szans, że pomyliłby go z balonem pogodowym. Tak samo nie ma szans, że major Marcel mógł się pomylić.
  W 1980 roku Jesse Marcel powiedział mi, że materiał sfotografowany w biurze gen. Rameya nie był materiałem, który odzyskał.
 • Jestem przekonany, że odzyskany materiał był jakimś rodzajem statku z przestrzeni kosmicznej.
 • Nie otrzymałem zapłaty ani niczego wartościowego za złożenie tego oświadczenia, i jest to prawda według najlepszej mojej pamięci.
  /s/ Walter G. Haut
  Podpis świadka: 5-14-93 Max Littell. /s/ (Data)

Teraz mamy artykuł z OMNI, „Prawda o Roswell”, gdzie Dave Sobel pytał Waltera Hauta o autorstwo artykułu:

„Gdy Blanchard mówił ci, co powiedzieć, czy użył słów 'latający spodek’?” zapytałem. „Czy wydawał się być przestraszony?”

„Nie pamiętam drobnych szczegółów,” powiedział mi Haut. „Czuję, że miałem dość pełne życie, i jak pułkownik przekazał mi te informacje, nie mogę ci szczerze powiedzieć.

Nie wiem, czy zadzwonił do mnie przez telefon i powiedział, 'Haut, chcę, żebyś wydał komunikat prasowy i osobiście dostarczył go do lokalnych mediów. Oto, co chcę, żeby było w nim zawarte.’ „Albo,” kontynuował Haut, „może adiutant zadzwonił i powiedział, 'Haut, stary ma komunikat prasowy, który chce, żebyś odebrał i rozniósł po mieście.'”

Gdy naciskałem Hauta co do autorstwa komunikatu, odpowiedział szczerze: „Szczerze mówiąc, nie pamiętam, czy to ja go napisałem, czy on dał mi informacje i powiedział 'To jest to, co chcę, żeby było w nim zawarte.’ To nie była wtedy wielka produkcja w moim umyśle.”

„No cóż, w tamtym czasie było całkiem sporo meldunków o latających spodkach,” przypomniał mi Haut. „Miałem mnóstwo różnych obowiązków. Pytałem moją żonę, kiedy to wszystko [odnowione zainteresowanie Roswellem w połowie lat 80.] się zaczęło, 'Czy pamiętasz, żebym wrócił do domu i coś o tym mówił?'” Jej odpowiedź, jak sobie przypomniał, była po prostu nie.”

Następnie mamy ten mały fragment, który zdecydowanie wskazuje, że punkt #9 w oświadczeniu pod przysięgą (powyżej) nie jest do końca poprawny.

Zauważono również w historii KTVU (23 kwietnia 1997), że Walter Haut, były oficer prasowy 509. Skrzydła Bombowego w Roswell AAF, który wydał słynny komunikat prasowy z 8 lipca 1947 roku, twierdzący o odzyskaniu latającego dysku, teraz mówi, że kilka dni po ogłoszeniu dowiedział się, że „to była pomyłka.”

Chociaż w ostatnich latach był szeroko cytowany jako wierzący, że odzyskano niezwykły statek, reportaż FOX News pokazał Hauta mówiącego, że myśli, iż to był po prostu balon.

Haut był jednym z założycieli Międzynarodowego Muzeum UFO w Roswell, Nowy Meksyk, ale teraz zerwał wszelkie więzi z muzeum. Obecny dyrektor muzeum, Deon Crosby, powiedział CNI News, że Haut określił twierdzenia o UFO jako „całą masę bzdur.”

(Wydanie CNI News z maja ’97 (Tom 3, Nr 4))